Kiedy występuje konieczność użycia przepompowni ścieków?

Posted on 28/11/2022 11:54am

Przy budowie domu czasami (np. przez niekorzystne ukształtowanie terenu) bywa tak, że bardzo trudne, czy też nawet niemożliwe jest wykorzystanie kanalizacji grawitacyjnej. Właśnie tam do usuwania nieczystości wykorzystuje się pompownie.


Zbudowane są one m.
Meble Labirynth marki Cattelan Italia
Author: Cattelan Italia
Source: Le Pukka concept store


in. z pomp, które służą do wytwarzania ciśnień pomiędzy wlotem pompy (stroną ssawną), a wylotem pompy (stroną tłoczną). W ten sposób wykonywany jest transport ścieków. Są one sprężone za pomocą siły mechanicznej, która jest tworzona przez wirnik, membranę lub tłok. Stanowczo najważniejszym parametrem pracy tego typu pompy jest jej wydajność, która jest mierzona przez objętość w litrach na sekundę. Pozostałym istotnymi czynnikami są wysokość unoszenia, siła i maksymalne ciśnienie tego urządzenia.

Jeśli zaintrygował Cię ten artykuł, to sprawdź szczegóły, które także są na niniejszy temat. Zawsze lepiej jest wiedzieć więcej.

Niezwykle popularne na rynku są pompownie ścieków posiadające pompy, które określane są jako zatapialne. Posiadają one rożnego rodzaju konstrukcję wykorzystanego w nich wirnika. Dlatego też planując zakup tego typu pompy, należy uprzednio ocenić wielkość czynnika stałego oraz sam typ ścieków.

Jeżeli masz ochotę poznać większą ilość informacji na to zagadnienie - poczytaj tu wszystko, co Cię fascynuje na ten temat.

Istnieją wirniki, które mogą rozdrabniać wspomniane części stałe oraz są one wykorzystywane zwłaszcza w takich miejscach, gdzie instalacja powinna zapewniać odpowiednio wysokie ciśnienie, żeby móc pokonywać opór powstały wskutek znacznych wysokości.


Najpopularniejsze na rynku są pompy, które zapewniają łatwy przepływ eliminujący możliwość zapychania działającej pompy. Nieco w mniejszym stopniu popularne są pompy, które posiadają wirnik jednokanałowy. Tłoczą one ścieki opadowe, wodę drenażową czy ścieki, które zostały oczyszczone w sposób mechaniczny.
W przypadku zanieczyszczeń, które mają większe rozmiary (a których nie da się rozdrobnić), wykorzystuje się wirniki kanałowe. Wielkość ciała stałego przepompowywanego przez wirnik kanałowy wynosi 85 milimetrów.

Tags: narzędzia, dom, transport, części, budowa