Jak istotna jest dieta w dążeniu do osiągnięcia doskonałej sylwetki?

Posted on 11/07/2018 10:06pm

Obecnie na świecie niezwykle duży kłopot stanowi nieprawidłowy styl życia ludzi. Życie w ciągłym biegu, nerwy w pracy i brak należytej ilości snu mogą doprowadzić organizm na skraj wycieńczenia.


Największym błędem są złe nawyki żywieniowe, gdyż jeśli nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, wówczas zaczynamy mieć kłopoty ze zdrowiem. Również ciężkostrawna dieta oparta o dania typu fast-food, co jest zjawiskiem obecnie bardzo powszechnym, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń.

Wiosenna dieta
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Nie ulega wątpliwości, iż większość chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, refluks czy anoreksja ściśle związana jest ze sposobem odżywiania. Żyjemy w nieustannym pośpiechu, często nie mamy czasu na normalny pełnowartościowy posiłek, więc zjadamy coś na szybko aby tylko zniwelować głód. Coraz więcej produktów nafaszerowanych jest różnego typu związkami chemicznymi mającymi za zadanie polepszyć ich smak, które tak naprawdę są szkodliwe dla naszego organizmu. Warzywa i owoce częstokroć są pryskane niekoniecznie zdrowymi nawozami lub są genetycznie modyfikowane, co powoduje utratę ich wartości odżywczych.

Ludzie spożywają zdecydowanie zbyt wiele tłuszczy i węglowodanów, co prowadzi do kłopotów z wagą. Media budują w naszych głowach wizerunki szczupłych, wysportowanych osób a my marzymy o tym, aby im dorównać, nie mając jednak wystarczającej woli walki. Popularnie stosujemy różnego typu preparaty na odchudzanie, aby zahamować ten proces i nie doprowadzić do rozwoju ciężkich chorób takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. Czasami jest to oczywiście skuteczna metoda, jeżeli jednak zapędzimy si ę za daleko w dążeniu do osiągnięcia wymarzonej wagi, wówczas sytuacja może ulec odwróceniu i doprowadzić np. do anoreksji lub depresji. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, lepiej po prostu wcześniej zadbać o odpowiednią dietę i styl życia.

Dobra dieta to taka, która dostarcza do naszego organizmu wszystkich niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników, a w szczególności witamin oraz soli mineralnych takich jak wapń czy magnez. Niezwykle ważny jest również stosunek na przykład konsumowanych tłuszczy i węglowodanów do białka (zobacz sam (zobacz sam)). Tylko odpowiednia proporcja tych substancji odżywczych zagwarantuje nam zdrowie na długie lata.


Nie powinniśmy również zapominać o wartości błonnika pokarmowego, który działa w naszym przewodzie pokarmowym niczym szczotka, udrażniając go i wspomagając procesy trawienne. Jeżeli dobrze przyglądniemy się naszemu trybowi życia oraz sposobowi odżywiania i w porę zareagujemy, wówczas możemy uchronić się od wielu przykrych dolegliwości i chorób cywilizacyjnych. Najistotniejsze to mieć świadomość na temat tego, co spożywamy i w jakiej ilości. Jeżeli nauczymy się to kontrolować, wówczas będziemy mogli cieszyć się zdrowiem i witalnością na co dzień.

Tags: styl, dania, Produkty, życia, żywieniowe, nawyki, tryb